provost-banner.jpg

How to Reach Us

Office of the Provost
Fort Hays State University
600 Park Street
Sheridan Hall 302
Phone: (785) 628-4241
Fax: (785) 628-4157
Email: provost@fhsu.edu

Office Hours:
8:00 a.m. - 4:30 p.m. Mon - Fri

facebook

2017-2018 Provost Committee Membership

Please see committee bylaws for additional information.
Committee lists are updated as vacant positions are filled.

Go to: Ad Hoc CommitteesAcademic Council / Academic Reinstatement / Adjunct Faculty Advisory / Commencement / Conflict of Interest / Council for Institutional Effectiveness / Endowed Professor / Experiential Learning / Faculty Development / Faculty Development Funding / General Education / Global Learning / Grand Council / Honors College Council / Institutional Review Board / International Partnerships / Learning Assessment / Learning Commons Council / Learning Environment / Library / Open Educational Resource / President's Distinguished Scholar / Program Review / Promotion / Scholarship Environment / Strategic Planning Committee / Student Success / Tenure / Undergraduate Research Environment  / Virtual College Advisory / Workplace Environment

Academic Advising Committee

Dr. Patricia Griffin, Chair
Ms. Linda Smith (AHSS)***
Mr. Cole Engel (B&E)*
Dr. Jacqueline Lubin (Ed)*
Ms. Jana Zeller (HBS)*
Dr. Keith Bremer (STM)***
Ms. Joleen Briggs (IDS)**
      Dr. Jennifer Bonds-Raacke (Grad School)*
Ms. Nikki Brown (Academic Advising)*
Ms. Debbie Staab (VC)***
Ms. LouWayne Davidson (Registrar's)**
Ms. May Schumacher (Fiscal Services)*
Ms. Maggie Denning (Kelly Center)***
Mr. John Colclazier (Student)

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Academic Council

Dr. Jeff Briggs, Chair
Dr. Paul Faber
Dr. Mark Bannister
Dr. Paul Adams
Mr. Glen McNeil
Dr. Greg Farley
Dr. Jennifer Bonds-Raacke
      Ms. Deborah Ludwig
Dr. Tim Crowley
Dr. Sangki Min
Mr. Dennis King
Dr. Andrew Feldstein
Ms. Cynthia Cline

Academic Reinstatement Committee

Dr. Patricia Griffin, Chair
Mr. Tobias Flores (AHSS)**
Dr. Paul Lucas (AHSS)*
Mr. Cole Engel (BE)*
Dr. Anthony Gabel (BE)**
Ms. Kristine Meininger (Ed)*
Ms. Sue Boldra (Ed)**
Dr. Fred Britten (HBS)**
Dr. Mike Madden (HBS)***
      Dr. Eric Gillock (STM)*
Dr. James Balthazor (STM)**
Ms. Nikki Brown (Exploratory and Career)**
Ms. Maggie Denning (Kelly Center)***
Ms. Chantelle Arnold (Financial Assistance)**
Mr. David Bollig (Residential Life)***
Ms. Debbie Staab (Virtual College)**
Ms. Carol Solko-Olliff**

 (*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Adjunct Faculty Advisory Committee

Ms. Nicole Frank, Chair
Vacant (AHSS)
Ms. Jennifer Evans (BE on campus)**
Ms. Mary Meckenstock (Ed on campus)**
Ms. Dipikaben Patel (HBS on campus)**
Mr. Dean Stramel (STM on campus)**
Dr. Evie Toft (AHSS Virtual)**
      Mr. Tyler Thompson (BE Virtual)**
Ms. Arlea Carmack (Ed Virtual)**
Ms. Kathryn Erk (HBS Virtual)**
Ms. Jill Goertzen (STM Virtual)**
Dr. Craig Smith (Faculty Senate)*
Dr. Gary Anderson (Graduate School)**

 (*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

 Commencement Committee

Mr. Craig Karlin, Chair
Dr. Jeff Briggs (Provost)
Mr. Ed Howell (University Police)
Mr. Mike Michaelis (VC)
Ms. Cindy Cline (Provost's Office)
Mr. Trent Rose (Provost's Office)
Ms. Lisa Karlin (President's Office / URM)
Ms. Buffy Woodward (Registrar's Office)
Ms. Jackie Maxwell (Registrar's Office)
      Dr. Terry Crull (Faculty - Music)***
Mr. Kris Munsch (Faculty)**
Dr. Timothy Rolls (Faculty)**
Ms. Susan Dumler (Faculty)*
Mr. Troy Keller (Gross/Cunningham)
Ms. Linda Garner (Graduate School)
Ms. Janette Meis (Alumni)
Mr. Luke LeCount (Technology)
Mr. Patrick Roscoe (Student)

 (*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Conflict of Interest Committee

Dr. Bryan Bennett (AHSS)***
Dr. Melissa Hunsicker Walburn (BE)*
Dr. Elliot Isom (Ed)**
Mr. Kenneth Windholz (HBS)**
Dr. Craig Smith (STM)***

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Council for Institutional Effectiveness

Dr. Sangki Min, Chair
Ms. Denise Orth (Faculty Senate President)
Mr. Mike Michaelis (VC)
Dr. Brett Zollinger (AHSS)***
Dr. LeAnn Brown (BE)*
Dr. Kathleen Sanders (Ed)***
Dr. David Fitzhugh (HBS)***
Dr. Jack Maseberg (STM)*
Dr. Greg Farley (Dean)*
Dr. Christine Hober (Graduate School)**
Ms. Deb Ludwig (Library)** 
      Ms. Shannon Lindsey (Business/HR)
Mr. Jim Schreiber (Physical Plant)
Mr. Robert Manry (Administration/Budget)
Mr. Dennis King (Enrollment)
Mr. Brett Bruner (Student Life)
Dr. Patricia Griffin (Student Support Services)
Dr. Andrew Feldstein (Technology)
Mr. Mark Griffin (Technology)
Ms. Lisa Lang (USS Senate President)
Ms. Emily Brandt (Student)

 (*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Endowed Professor Review Committee

Dr. Jeff Briggs, Chair
Dr. Paul Adams (Ed / Named Professor)
Dr. Mark Bannister (BE)
Dr. Jeff Briggs (Ed)
Dr. Paul Faber (AHSS
      Dr. Greg Farley (STM)
Dr. Gavin Buffington (Dept Chair)**
Dr. Gary Anderson (Faculty)**
Dr. Kristin Pisano (Faculty)*
Dr. Kent Rohleder (Faculty)***

 (*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Experiential Learning Committee

Dr. Tim Crowley, Co-Chair
Dr. Tammy Lynn, Co-Chair (At-Large)**
Ms. Karen McCullough (Career Services)
Ms. Ali Sedbrook (CCL)
Dr. Christie Brungardt (AHSS)**
Dr. Emily Breit (BE)**
Dr. Valerie Zelenka (Ed)*
    Ms. Kathleen Ward (HBS)**
Dr. Sunil Dhoubhadel (STM)*
Ms. Brittney Squire (CSI)
Ms. Carlie Snethen (Student)
Ms. Sherry Dryden (Community Member)
Ms. Ann Leiker (Community Member)

 (*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Faculty Development Committee

Ms. Nicole Frank (Faculty Dev Coordinator), Chair
Dr. Andrew Feldstein (Assist Provost TILT)
Mr. Allen Craven (AHSS)***
Dr. Mary Martin (BE)***
Dr. Beth Walizer (Ed)*
      Dr. Valerie Yu (HBS)*
Dr. Duane Renfrow (STM)***
Dr. Mitch Greer (Faculty Senate)*
Ms. Amy Schmierbach (FHSU-AAUP)*
Ms. Claire Nickerson (Library)**

 (*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Faculty Development Funding Committee

Dr. Rich Packauskas, Chair (STM)***
Vacant (AHSS)*
Dr. Jun Yang (BE)**
      Dr. Elodie Jones (Ed)*
Dr. Christine Hober (HBS)**
Dr. Krisztina Bencze (Faculty Senate)***

 (*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

General Education Committee

Dr. Brad Will (Liberal Ed Director), Chair
Mr. Kenton Russell (First Year Seminar)
Ms. Tanya Smith (Grad Council)
Dr. Helen Miles (FS Academic Affairs Chair)
Dr. Cheryl Duffy (Goss Distinguished Prof)
Dr. Doug Drabkin (AHSS)**
Ms. Marcella Marez (AHSS)*
Ms. Jessica Heronemus (BE)*    
Dr. David Schmidt (BE)**
      Dr. Teresa Woods (Ed)***
Dr. Kevin Splichal (Ed)***
Dr. Trey Hill (HBS)*
Mr. Glen McNeil (HBS)**
Dr. Tom Schafer (STM)***
Dr. Bill Weber (STM)***
Ms. Robyn Hartman***
Mr. Adam Schibi (Student)

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

 Global Learning Committee

Dr. Elodie Jones,Chair (Ed)***
Dr.Brad Will (Liberal Education and ESL)
Vacant (Study Abroad)
Mr. Mehran Shahidi (Intercultural Integration)
Ms. Carol Solko-Olliff (International Services)
Dr. Elliot Isom (Graduate School)**
Mr. Mike Michaelis (VC)
      TBA (AHSS)*
Dr. James Ward (BE)***
Dr. Kathleen Ward (HBS)***
Dr. Hendratta Ali (STM)***
Mr. Brian Gribben (Library)**
TBA (Student)

 (*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Honors College Steering Council

 CURRICULUM COMMITTEE
Dr. Carol Patrick, May 2019, Co-chair
Ms. Jensen Scheele, Co-chair
Ms. Sue Boldra, May 2020
Dr. Gordon Carlson, May 2019
Dr. Loretta Dorn, May 2018
Dr. Douglas Drabkin, May 2020
Ms. Linda Ganstrom, May 2019
Dr. Elodie Jones, May 2019
Dr. Yass Kobayashi, May 2018
     
Dr. Jung Hee Lee, May 2018
Dr. Shane Schartz, May 2020
Dr. Pelgy Vaz, May 2019
Dr. Lanee  Young, May 2019
TBA (COBE)
Peter Marston (gs), May 2018
Ms. Holly Dethlefs (s), May 2018
Nathaniel Hunt (s), May 2018 
Ex-Officio: Mr. Matt Means 

 ADMISSIONS COMMITTEE
  (size limited to 7 total)
Dr. Janett Naylor-Tincknell, Co-chair
Ms. Lucy Partlow-Loyall (s), Co-chair
Ms. Tricia Cline,  May 2019
Ms. Ann Noble, May 2019
     

Ms. Angie Delzeit, May 2019
Mr. Jacob Lutgen (s), May 2018
Ms. Jensen Scheele, May 2020
Ex-Officio: Mr. Matt Means
 MARKETING/PUBLICITY
Ms. Kaylan Lagerman, Chair
Ms. Lyndsey Dugan, May 2019
Mr. Hugo Perez, May 2019
Mr. Dan Shea, May 2019
Dr. Zoran Stevanov, May 2019
Ms. Kelsey Stremel, May 2019
     
Mr. Andy Tincknell, May 2019
Mr. Jacob Long (s), May 2018
Mr. Peter Marston (gs), May 2018
Mr. Jared Vitztum, May 2018
Ms. Kaytee Wisley, May 2018

Institutional Review Board

Full Board Members
Kathi Sanders, Chair
Whitney Jeter, Secretary
John Zody, Chair Elect
David Tostenson
Carol Ellis
John Raacke
James Austin
Arvin Cruz
Christine Hober
Errol Wuertz, Community Representative
 
Leslie Paige, Administrator
      Secondary Reviewers
April Park
Sam Schreyer
Brooke Moore
Kathleen Ward
Janet Naylor-Tincknell 
Elodie Jones 
Deb Ludwig
Juti Winchester
Greg Kandt

 


International Partnerships Committee

  Now maintained by Administration and Finance

Learning Assessment Committee

Dr. Sangki Min, Chair
Dr. Brad Will (Liberal Ed & AHSS Assist Dean)
Mr. Mike Michaelis (VC)
Dr. Richard Rochester (AA Dean SNU)
Ms. Jessica Heronmus(BE Assessment Director)
Dr. Jerri Haynes (Ed Assistant Dean)
Dr. Joyce Ellis (HB Assessment Coordinator)
      Dr. April Park (HB Assessment Coordinator)
Dr. Karmen Porter (HB Assessment Coordinator)
Dr. Kenny RIgler (STM Assessment Coordinator)
Ms. Kathleen Ward (Faculty Senate)*
Ms. Brittney Squire (Student Affairs)**
Mr. Kenton Lindsey (Student)

 (*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Learning Commons Council

Mr. Andy Tincknell, Chair
Ms. Deborah Ludwig (Library Dean)
Ms. Hollie Marquess (AHSS)**
Ms. Mary Meckenstock (Ed)**
Dr.  Mark Bannister (BE)**
Dr. Whitney Jeter (HBS)*
Dr. Elmer Finck (STM)**
Dr. Amanda Fields (Writing Center)
      Dr. Gordon Carlson (New Media Studies)
Mr. Bob Duffy (Student Affairs/Kelly Center)
Dr. Linda A (Technology)
Ms. Carol Solko-Olliff (International Student Services)
Ms. Ann Noble (MakerSpace)
Ms. Claire Nickerson (Library)
Mr. Craig Garvert (Student)

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)T

Learning Environment Committee

Dr. Tim Crowley, Co-Chair
Dr. Shane Schartz, Co-Chair (At-Large)*
Ms. Samantha Lowry (Facilities Planning)
Mr. Jeff Bitikofer (Audio Visual Specialist)
Ms. Susan Dumler (Faculty Senate)***
TBA (AHSS)***
      Dr. Babu George (BE)*
Ms. Sue Boldra (Ed)*
Dr. Carol Ellis (HBS)**
Mr. Randall Jordan (STM)***
Mr. Andy Tincknell (Library)
Ms. Kayelani Kirschbaum (Student)

 (*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

University Library Committee

Ms. Deb Ludwig, Chair
Dr. LaGretia Copp (AHSS)***
Dr. Candace Mehaffey-Kultgen (BE)**
Dr. Teresa Woods (Ed)*
Ms. Breanna Taylor (HBS)**
Dr. Elmer Finck (STM)***
      Ms. Jennifer Sauer (SEC)
Dr. Eric Deyo (Faculty Senate)**
Ms. Kathleen Cook (Virtual College)
Dr. Linda A (Technology)
Mr. Nicholas Glassman (Student)

 (*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Open Educational Resource Committee

Ms. Deborah Ludwig, Co-Chair
Dr. Andrew Feldstein, Co-Chair
Ms. Claire Nickerson (OER Librarian)
Dr. Linda A  (TILT)
Ms. Seung Gutsch (TILT)
Dr. Rob Byer (AHSS)*
Dr. Dosse Toulaboe (BE)*
      Dr. Suzanne Becking (Ed)***
Dr. Gary Anderson (Ed)*
Ms. Dorothy Ochs (HBS)*
Dr. Gavin Buffington (STM)***
Dr. Laura Wilson (Faculty Senate)*
Dr. Dennis King (VC / Student Affairs)
Ms. Jasmine Turley (Student)

 (*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

President's Distinguished Scholar Committee

Dr. Jennifer Bonds-Raacke*
Dr. S. Christopher Bennett**
Dr. Dosse Toulaboe****
Dr. Rich Packauskas******   
Ms. Amy Schmierbach*******

Program Review Committee

Dr. Tim Crowley, Chair
Ms. Kristi Mills (Data Analysis)
Dr. Brooke Moore (Grad School)**
Dr. Kim Perez (AHSS)***
Dr. Mary Martin (BE)***
      Dr. Chris Jochum (Ed)**
Ms. Susan Dumler (HBS)*
Dr. Grady Dixon (STM)***
Dr. Kayvan Aflatooni (Faculty Senate)*
Ms. Robyn Hartman (Librarian)**

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

University Promotion Committee

Dr. Bryan Bennett (AHSS)*
Dr. Emily Breit (BE)**
Dr. Robert Moody (Ed)*
Dr. Lynn Maska (HBS)*
Dr. Elmer Finck (STM)**

 (*first of two-year term, **second of two year term)

Scholarship Environment Committee

Dr. Arvin Cruz, Chair (At-Large)**
Ms. Leslie Paige (OSSP)
Dr. Josephine Squires (Faculty Research Assoc)
Dr. Roger Schieferecke (KAMS)
Dr. David Bovee (Graduate School)**
Dr. Judith Ofcarcik (AHSS undergrad pgms)*
Dr. Brent Goertzen (AHSS grad pgms)***
Dr. Kunal Sevak (BE undergrad pgms)*
Dr. Sam Schreyer (BE grad pgms)*
Dr. Brooke Moore (Ed undergrad pgms)*
      Dr. Robert Scott (Ed grad pgms)**
Dr. Fred Britten (HBS undergrad pgms)*
Dr. Christine Hober (HBS grad pgms)***
Dr. Laura Wilson (STM undergrad pgms)***
Dr. Eric Gillock (STM grad pgms)*
Ms. Jennifer Sauer, Chair Elect (Library)*
Dr. Hendratta Ali (At-Large)*
Ms. Linda Ganstrom (At-Large)*
Ms. Reilly Franek (Student)

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Strategic Planning Committee

Dr. Tim Crowley, Chair
Dr. Jennifer Bonds-Raacke
Dr. Brett Bruner
Dr. Melissa Hunsicker-Walburn
Mr. Craig Karlin
Dr. Dennis King
Ms. Deb Ludwig
Mr. Robert Manry
Dr. Carl Miller 
      Mr. Mike Nease
Ms. Claire Nickerson
Ms. Leslie Paige
Dr. Robert Scott
Ms. Amy Schaffer
Ms. Michelle Schlyer
Mr. Ken Windholz
Dr. Lanee Young
Dr. Brett Zollinger 

Student Success Committee

Dr. Tim Crowley, Co-Chair
Dr. Dennis King, Co-Chair
Dr. Brad Will (Liberal Education)
Mr. Kenton Russell (First Year Seminar)
Ms. Gina Smith (Kelly Center)
Ms. Maggie Denning (Tutoring Services)
Ms. Jennifer Pfeifer (Accessibility Services)
Dr. Amanda Fields (AHSS)***
      Dr. Candace Mehaffey-Kultgen (BE)***
Dr. Elodie Jones (Ed)****
Ms. Tanya Smith (HBS)***
Mr. Kris Munsch (STM)***
Ms. Debbie Staab (VC)
Ms. MaryAlice Wade (Library)**
TBA (Student)

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

University Tenure Committee

Ms. Amy Schmierbach (AHSS)*
Dr. Charles Gnizak (BE)*
Dr. Janet Stramel (Ed)**
Dr. Janett Naylor-Tincknell (HBS)*
Dr. Lanee Young (STM)**

 (*first of two-year term, **second of two year term)

Undergraduate Research Environment Steering Group

Brian Maricle, Biology
Juti Winchester, History
April Park, Psychology
Emily Breit, Economics and Finance
Chris Hober, Nursing
Deb Ludwig, Forsyth Library
Greg Kandt, Health and Human Performance
    Greg Kandt, Health and Human Performance
Chris Jochum, Teacher Education
Whitney Jeter, Psychology
Jeanne Sumrall, Geosciences
Roger Schiefrecke, KAMS
Shaelin Sweet, Honor Society
Leslie Paige, OSSP

Virtual College Advisory Committee

  Now maintained by Student Affairs

Workplace Environment Committee

Dr. Paul Faber, Chair
Ms. Shannon Lindsey (Human Resources)
Ms. Amy Schaffer (Ombudsperson)
Dr. Elodie Jones (Faculty)*
Dr. Michael Martin (Faculty*
Mr. Phil Toepfer (Admin & Finance)*
      Dr. Kenton Olliff (Student Affairs)*
Ms. Sarah Taggart (Technology)*
Ms. Stephanie Johnson (At-Large)*
TBA (At-Large)*
Mr. Randy Kitzman (USS)*
Ms. Emily Brandt (SGA)

 (*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Ad Hoc Committees

Ad hoc committees are posted through length of service.  See main committee page for more information on committees below.

Faculty Values Task Force

TBA, Chair
Dr. Krisztina Bencze
Dr. Amanda Buday
Dr. David Goodlett
      Ms. Denise Orth
Dr. Skip Ward
Dr. Valerie Zelenka

 

Back to top