Student Organizations
Student Organization Achievement Recognition

2012-13 Nominees

Outstanding Community Service Award Nominees
Alpha Gamma Delta, Adopt-A-Family
Alpha Gamma Rho, Large Item Cleanup Effort
Alpha Kappa Psi, Blood Drive
Campus Intramurals and Recreation, Mudfest
Defensive Tactics Club, Leadership Studies Self Defense Seminar
Delta Tau Omega,  CASA Annual Valentine Dance & Auction
Delta Zeta, Big Man On Campus
Delta Zeta Sorority, Delta Zeta Build-A-Bear
Global Leadership Project, SWIPE Out Hunger
Hispanic American Leadership Organization, Mexican Independence - Community Service Painting trailers at Colonial Gardens
Interfraternity Council, Walk-A-Mile in Her Shoes
Panhellenic Council, Trick-or-Treat so others can eat
Residence Hall Association, Safe Trick or Treat
Student Government Association, The Big Event
Up 'til Dawn, Letter Writing Event
The Outstanding Community Service Award:  Up 'til Dawn, Letter Writing Event

Diversity Ally Of The Year 
Nominees
Ashley Anderson
Tyler Clark
Cesar Garcia
Alma Hidalgo
Gustavo Goose Reyes
Patrick Roscoe
 
The 2013 Diversity Ally:  Alma Hidalgo

Outstanding Organization Advisor Nominees
Vincent Bowhay, University Activities Board
Nancy Cunningham, Students for Life
Cole Engel, Alpha Kappa Psi
Gina Feldt, Delta Zeta
Jessica Heronemus, FHSU Student Chapter of ACFE
Becky Lee, Residence Hall Association
Marcella Marez, Up ‘til Dawn Z
Kathie Taylor, Alpha Gamma Delta
Kenton Russell, Defensive Tactics Club
Alex Shaw, Custer Hall Council
Amber White, Hispanic American Leadership Organization
The Outstanding Organization Advisor this year:  Becky Lee, Residence Hall Association

Best New Program Nominees
I Have a Choice, Delta Zeta
Habitat for Humanity, Fringe Theatre Company
Speaker Panels, Gay-Straight Alliance
Safe Water, Hispanic American Leadership Organization
No Shave November, Interfraternity Council
Delta Days Book Club, Panhellenic Council
Flavors of the World, Residence Hall Association
Light in the Dark 5K, Students for Life
An Evening with To Write Love On Her Arms, University Activities Board
The 2013 Best New Program: An Evening with To Write Love On Her Arms, University Activities Board

Most Improved Student Organization Nominees
Custer Hall Council
Defensive Tactics Club
Delta Tau Omega Delta Zeta
Hispanic American Leadership Organization
Livestock Association
Panhellenic Council
Residence Hall Association
Sigma Alpha Epsilon
University Activities Board
Most Improved Student Organization of 2013:  Delta Tau Omega

Program Of The Year Nominees
An Evening with To Write Love on Her Arms, University Activities Board
Casino Night, Residence Hall Association
The Gamma Experience, Alpha Gamma Delta
Haunted Campus Tour, Campus Intramurals and Recreational Sports
Higher Education Day, Student Government Association
Hispanic Heritage Month, Hispanic American Leadership Organization
Jail and Bail, Sigma Alpha Epsilon
Letter Writing Event, Up 'til Dawn 
Walk-A-Mile in Her Shoes, Interfraternity Council
2013 Program Of The Year:  Higher Education Day, Student Government Association

Outstanding Organization of the Year Nominees
Alpha Gamma Delta
Campus Intramurals and Recreation
Custer Hall Council
Defensive Tactics Club
Delta Zeta
Global Leadership Project
Interfraternity Council
Panhellenic
Pre-Dental Club
Sigma Alpha Epsilon
University Activities Board
Up 'til Dawn
The 2013 Outstanding Organization of the Year goes to:  Interfraternity Council

Congratulations to the following Outstanding Members. Thank you for all your hard work.
Quentin Aker, Residence Hall Association & Custer Hall Council
Ryan Baalman, FHSU Student Chapter of the ACFE
Seth Bailey, Encounter
Kirby Benisch, Campus Intramural and Recreational Sports
Heather Beougher, Tiger Wishmakers on Campus
Kari Castor, Block and Bridle
Bryant Davis, Order of Omega
Berenice De La Cruz, Hispanic American Leadership Organization
Joshua Doak , Interfraternity Council
Ruth Ebersole, Omicron Delta Kappa
Julianne Essmiller, Panhellenic Council
Trisha Goetz, Student Government Association
Corey Heier, Alpha Kappa Psi
Garrett Kahrs, Alpha Gamma Rho
Bailey Koerperich, SPURS
Jordan Kryzcki, Up ‘til Dawn
Danielle Lewis, Black Student Union
Melissa Lopez, Circle K
Nic Mann, Sigma Alpha Epsilon
Rebekah Martin, Delta Tau Alpha
Erick Perez, University Activities Board
Chelsie Ports, Fringe Theatre Company
Katie Powell, Defense Tactics Club
Arin Powers , Delta Zeta
Jake Renner, Livestock Association
Leigh Reynolds, Pre-Dental Club
Morgan Roberts, Gay-Straight Alliance
Dakota Thomas, Tau Kappa Epsilon
Mandy Westeman, Alpha Gamma Delta

Past nominees and winners.