Science and Mathematics Education Institute
           Science Fair



2017 FHSU Regional Science & Engineering Fair

Ninth Annual Regional Science & Engineering Fair hosted by Fort Hays State University
The Ninth Annual FHSU Regional Science & Engineering Fair was held in the Memorial Union at Fort Hays State University on Saturday, February 25, 2017  from 9 a.m. to approximately 2 p.m.
Students grades 4-12 were eligible to enter, with awards given for top entries in each category.
Winning entries will automatically qualify for the Kansas State Science & Engineering Fair. Individual projects may be entered, as well as team entries (comprised of no more than 3 students).


Winners from the 2017 Regional Science and Engineering Fair are:

Grades 9 - 12

GOLD:
Minkyu Kim & Gyuree Kim, Kansas Academy of Mathematics and Science 
Peter Lee, Hays High School
Ethan Klausmeyer, Hays High School
Marshall Meier & Easton Wamser, Hays High School
Olivia Reed, Hays High School
Maddie Lohmeyer, Hays High School

SILVER:
Creighton Renz, Thomas More Pre-Marian
Justice Dotts, Hays High School
Carson Ackerman, Hays High School

BRONZE:
Chance Elliott & Adam Frye, Peabody Burns
Anna Johnson, Peabody/Burns Junior High/High School


Grades 4 - 8

GOLD:
Sophie Bricker, Skyline Schools
Jensen Brull & Tate Dinkel, Holy Family Elementary
Isabelle Jones, O'Laughlin Elementary School
Isabel Peine, Thomas More Prep-Marian
Cohen Flanders, Skyline Schools
Madelyn Seiler, Thomas More Prep-Marian
Whitney Befort, Thomas More Prep-Marian
Wyatt Lovell, Southwest Elementary
Grace May, Liberty Middle School
Devin Newby & Jackson Baker, Liberty Middle School
Sarah Lamatsch, Southwest Elementary
Jaelynn Bridges, Liberty Middle School
Jesse Kemper, Southwest Elementary

SILVER: 
Jack Barker, Southwest Elementary
Megan Younie, Southwest Elementary
Sophia Linenberger, Thomas More Prep-Marian
Nathaniel Hodsell, Southwest Elementary
Divya Somayaji, Thomas More Prep-Marian
Sarah Spencer, Peabody/Burns Junior High/High School
Luke Schmidt, Skyline Schools
Hayli Meier, Thomas More Prep-Marian  
 
 

BRONZE: 
Kenton Ginther, Thomas More Prep-Marian
Sophia Balthazor, Thomas More Prep-Marian
Emilee Lane, Thomas More Prep-Marian 

 


***Judges Sign Up Form ***
***Category Descriptions***
 

Categories are as follows:

  • Animal Science
  • Behavioral and Social Sciences
  • Biochemistry
  • Biomedical and Health Sciences
  • Biomedical Engineering
  • Cellular and Molecular Biology
  • Chemistry
  • Computational Biology and Bioinformatics
  • Earth and Environmental Sciences
  • Embedded Systems
  • Energy: Chemical
  • Energy: Physical
  • Engineering Mechanics
  • Environmental Engineering
  • Materials Science
  • Mathematics
  • Microbiology
  • Physics and Astronomy
  • Plant Sciences
  • Robotics and Intelligent Machines
  • Systems Software
  • Translational Medical Science

Attention Teachers or Sponsors: Please review the rules & forms below. Please submit the forms as necessary with your students' entries to amnoble@fhsu.edu Questions about the rules or forms may be directed to the Science & Mathematics Education Institute, Ann Noble at (785) 628-5449 or check the Teacher/Sponsor page for additional information. Parents and families are encouraged to attend the Fair.  

Required KSSEF & ISEF Rules Forms for 9th-12th Grade Entries:
ISEF RULES
ISEF FORMS
Report Guidelines
Abstract Form (must be completed by all participants)
 

Required KSSEF Forms for 4th-8th Grad Entries:
Research Plan Rules
ISEF Form
Research Guidelines  
Abstract Form (must be completed by all participants)

Sample Judging Form

Back to top