Provost Banner

How to Reach Us

Office of the Provost
Fort Hays State University
600 Park Street
Sheridan Hall 302
Phone: (785) 628-4241
Fax: (785) 628-4157
Email: provost@fhsu.edu

Office Hours:
8:00 a.m. - 4:30 p.m. Mon - Fri
Summer Office Hours:
May 21 through August 3
7:30 a.m. - 5:00 p.m. Mon-Thu
7:30 a.m. - 11:30 a.m. Fri

facebook

2018-2019 Provost Committee Membership

Please see committee bylaws for additional information.
Committee lists are updated as vacant positions are filled.

Go to: Ad Hoc Committees / Academic Council / Academic Reinstatement / Adjunct Faculty Advisory / Commencement / Conflict of Interest / Council for Institutional Effectiveness / Endowed Professor / Experiential Learning / Faculty Development / Faculty Development Funding / General Education / Global Learning / Grand Council / Honors College Council / Institutional Review BoardLearning AssessmentLearning Environment / Library / Open Educational Resource / President's Distinguished Scholar / Program Review / Promotion / Scholarship Environment / Strategic Planning Committee / Student Success / Tenure / Undergraduate Research EnvironmentWorkplace Environment

Academic Advising Committee

Dr. Patricia Griffin, Chair
Dr. Brett Weaver (AHSS)*
Mr. Cole Engel (BE)**
Dr. Jacqueline Lubin (Ed)**
Ms. Jana Zeller (HBS)**
Dr. Keith Bremer (STM)*
Ms. Debbie Staab (IDS)*
      Dr. Jennifer Bonds-Raacke (Grad School)**
Ms. Nikki Brown (Academic Advising)**
Ms. Kelsi Broadway (VC)*
Ms. LouWayne Davidson (Registrar's)***
Ms. May Schumacher (Fiscal Services)***
Ms. Maggie Denning (Kelly Center)*
TBD (Student)

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Academic Council

Dr. Jeff Briggs, Chair
Dr. Paul Faber
Dr. Mark Bannister
Dr. Paul Adams
Mr. Glen McNeil
TBD
Dr. Jennifer Bonds-Raacke
     
Ms. Deborah Ludwig
Dr. Tim Crowley
Dr. Sangki Min
Mr. Dennis King
Dr. Andrew Feldstein
Ms. Cynthia Cline

Academic Reinstatement Committee

Dr. Patricia Griffin, Chair
Mr. Tobias Flores (AHSS)***
Ms. Debbie Staab (AHSS)*
Mr. Cole Engel (BE)**
Dr. Anthony Gabel (BE)***
Ms. Macy Klaus (Ed)*
Ms. Sue Boldra (Ed)***
Dr. Fred Britten (HBS)***
      Dr. Brooke Mann (HBS)*
Dr. Eric Gillock (STM)**
Dr. James Balthazor (STM)***
Ms. Nikki Brown (Exploratory and Career)***
Ms. Maggie Denning (Kelly Center)*
Ms. Chantelle Arnold (Financial Assistance)***
Mr. David Bollig (Residential Life)*
Ms. Carol Solko-Olliff***

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Adjunct Faculty Advisory Committee

TBA, (Faculty Dev Training Specialist)
Ms. Nicole Frank (Faculty Dev Coordinator)
Vacant (AHSS)
Ms. Linda Frederick (BE on campus)**
Ms. Mary Meckenstock (Ed on campus)***
Ms. Kathryn Erk (HBS on campus)***
Mr. Curtis Schmidt (STM on campus)*
TBD (AHSS Virtual)
      Mr. Tyler Thompson (BE Virtual)***
Ms. Arlea Carmack (Ed Virtual)***
Dr. Mark Pahls (HBS Virtual)**
Mr. Martin Kollman (STM Virtual)**
TBD (Faculty Senate)*
Dr. Gary Andersen (Graduate School)***
Mr. Nathan Elwood (Library)*

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Commencement Committee

Mr. Craig Karlin, Chair
Dr. Jeff Briggs (Provost)
Mr. Ed Howell (University Police)
Mr. Mike Michaelis (VC)
Ms. Cindy Cline (Provost's Office)
Mr. Trent Rose (Provost's Office)
Ms. Janette Meis (President's Office)
 Ms. Lisa Karlin (URM)
Ms. Luann Pfeifer (Registrar's Office)
Ms. Rachel Cronn (Registrar's Office
Ms. Jackie Maxwell (Registrar's Office)
     
Dr. Terry Crull (Music)
Mr. Peter Lillpopp (Director of Bands)
Mr. Kris Munsch (Faculty)***
Dr. Timothy Rolls (Faculty)***
Ms. Susan Dumler (Faculty)**
Mr. Troy Keller (Gross/Cunningham)
Ms. Linda Garner (Graduate School)
Ms. Jeani Billinger (Alumni)
Mr. Luke LeCount (Technology)
TBD (Student)

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Conflict of Interest Committee

Dr. Peter Tramel (AHSS)*
Dr. Melissa Hunsicker Walburn (BE)**
Dr. Elliot Isom (Ed)***
Mr. Kenneth Windholz (HBS)***
Dr. Jeffery Solheim (STM)*

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Council for Institutional Effectiveness

Dr. Sangki Min, Chair
Dr. Tony Gabel (Faculty Senate President)
Mr. Mike Michaelis (VC)
Ms. Linda Smith (AHSS)*
Dr. Greg Weisenborn (BE)**
Dr. Jerri Haynes (Ed)*
Ms. Tasha Werth (HBS)*
Dr. Jack Maseberg (STM)**
TBD (Dean)
Dr. Christine Hober (Graduate School)***
Ms. Deb Ludwig (Library)***
     
Ms. Shannon Lindsey (Business/HR)
Mr. Jim Schreiber (Physical Plant)
Mr. Robert Manry (Administration/Budget)
Mr. Dennis King (Enrollment)
Dr. Brett Bruner (Student Life)
Ms. Karen McCullough (Student Support Services)
Dr. Andrew Feldstein (TILT)
Mr. Mark Griffin (Technology)
Ms. Lisa Lang (USS Senate President)
TBD (Student)

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Endowed Professor Review Committee

Dr. Jeff Briggs, Chair
Dr. Paul Adams (Ed / Named Professor)
Dr. Mark Bannister (BE)
Dr. Paul Faber (AHSS)
Mr. Glen McNeil (HBS)
      TBD (STM)
Dr. Gavin Buffington (Dept Chair)***
Dr. Gary Andersen (Faculty)***
Dr. Kristin Pisano (Faculty)**
Dr. Soumya Bhoumik (Faculty)*

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Experiential Learning Committee

Dr. Tim Crowley, Co-Chair
Dr. Tammy Lynn, Co-Chair (At-Large)***
Ms. Karen McCullough (Career Services)
Ms. Jaylen Adams (CCL)
Dr. Christie Brungardt (AHSS)***
Dr. Emily Breit (BE)***
Dr. Valerie Zelenka (Ed)**
Ms. Kathleen Ward (HBS)***
   
Dr. Sunil Dhoubhadel (STM)**
Ms. Brittney Squire (CSI)
TBD (Student)
Ms. Sherry Dryden (Community Member)
Ms. Ann Leiker (Community Member)
Dr. Mary Martin (At-Large/ Service Learning Fellow)*
Mr. Alan Szeto (At-Large / Service Learning Fellow)*

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Faculty Development Committee

Ms. Nicole Frank (Faculty Dev Coordinator), Chair
TBA (Fac Dev Specialist)
Dr. Brent Goertzen (AHSS)*
Dr. Jun Yang (BE)*
Dr. Beth Walizer (Ed)**
Dr. Valerie Yu (HBS)**
     
Dr. Jonathan Sumrall (STM)*
Dr. Mitch Greer (Faculty Senate)**
Ms. Amy Schmierbach (FHSU-AAUP)**
Ms. Claire Nickerson (Library)***
Mr. Ryan Olsen (International Faculty)*

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Faculty Development Funding Committee

Dr. Elodie Jones, Chair (Ed)**
Dr. Judith Ofcarcik (AHSS)**
Dr. Jun Yang (BE)***
Dr. Christine Hober (HBS)***
     
Dr. Yass Kobayashi (STM)*
Ms. Mary Radnor (Library)*
Dr. Soumya Bhoumik (Faculty Senate)*

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

General Education Committee

Dr. Brad Will (Liberal Ed Director), Chair
Mr. Kenton Russell (First Year Seminar)
Dr. Helen Miles (FS Academic Affairs Chair)
Dr. Cheryl Duffy (Goss Distinguished Prof)
Ms. Tanya Smith (Grad Council)**
Dr. Doug Drabkin (AHSS)***
Ms. Marcella Marez (AHSS)**
Ms. Jessica Heronemus (BE)** 
Dr. David Schmidt (BE)***
     
Dr. Kevin Splichal (Ed)***
Ms. Sarah Broman (Ed)*
Dr. Trey Hill (HBS)**
Mr. Glen McNeil (HBS)***
Dr. Tom Schafer (STM)***
Mr. Joe Chretien (STM)*
Ms. Robyn Hartman*
TBD (Student)

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Global Learning Committee

Dr. Elodie Jones, Chair (Ed)**
Dr. Brad Will (Liberal Education and ESL)
Ms. Stacey Lang (Study Abroad/Exchange Pgms)
Mr. Mehran Shahidi (Intercultural Integration)
Ms. Carol Solko-Olliff (Intnl Student Services)
Dr. Elliot Isom (Graduate School)***
Mr. Mike Michaelis (VC)

      Mr. Jason Harper (AHSS)**
Dr. Candace Mehaffey-Kultgen (BE)*
Dr. Kathleen Ward (HBS)***
Dr. Rich Lisichenko (STM)*
Mr. Brian Gribben (Library)***
TBD (Student)

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Honors College Steering Council 

(2016-17 membership)

CURRICULUM COMMITTEE
Dr. Carol Patrick, May 2019, Co-chair
Ms. Jensen Scheele, Co-chair
Ms. Sue Boldra, May 2020
Dr. Gordon Carlson, May 2019
Dr. Loretta Dorn, May 2018
Dr. Douglas Drabkin, May 2020
Ms. Linda Ganstrom, May 2019
Dr. Elodie Jones, May 2019
Dr. Yass Kobayashi, May 2018
     


Dr. Jung Hee Lee, May 2018
Dr. Shane Schartz, May 2020
Dr. Pelgy Vaz, May 2019
Dr. Lanee Young, May 2019
TBA (COBE)
Peter Marston (gs), May 2018
Ms. Holly Dethlefs (s), May 2018
Nathaniel Hunt (s), May 2018
Ex-Officio: Mr. Matt Means
ADMISSIONS COMMITTEE
(size limited to 7 total)
Dr. Janett Naylor-Tincknell, Co-chair
Ms. Lucy Partlow-Loyall (s), Co-chair
Ms. Tricia Cline, May 2019
Ms. Ann Noble, May 2019
     

Ms. Angie Delzeit, May 2019
Mr. Jacob Lutgen (s), May 2018
Ms. Jensen Scheele, May 2020
Ex-Officio: Mr. Matt Means
MARKETING/PUBLICITY
Ms. Kaylan Lagerman, Chair
Ms. Lyndsey Dugan, May 2019
Mr. Hugo Perez, May 2019
Mr. Dan Shea, May 2019
Dr. Zoran Stevanov, May 2019
Ms. Kelsey Stremel, May 2019
     
Mr. Andy Tincknell, May 2019
Mr. Jacob Long (s), May 2018
Mr. Peter Marston (gs), May 2018
Mr. Jared Vitztum, May 2018
Ms. Kaytee Wisley, May 2018

Institutional Review Board

Full Board Members
Dr. John Zody, Chair
Dr. Kathi Sanders
Dr. Whitney Jeter
Dr. David Tostenson
Dr. Carol Ellis
Dr. John Raacke
Dr. James Austin
Dr. Arvin Cruz
Dr. Christine Hober
Ms. Claire Nickerson
Ms. Misty Koonse

Ms. Leslie Paige, Administrator
      Secondary Reviewers
Dr. April Park
Dr. Sam Schreyer
Dr. Brooke Moore
Ms. Kathleen Ward
Ms. Rebecca Sander
Dr. Elodie Jones
Ms. Deb Ludwig
Dr. Juti Winchester
Dr. Greg Kandt
Ms. Gayla Wichman, Community Member


 

International Partnerships Committee

Now maintained by Administration and Finance, May 2017

Learning Assessment Committee

Dr. Sangki Min, Chair
Dr. Brad Will (Liberal Ed & AHSS Assist Dean)
Mr. Mike Michaelis (VC)
Dr. Richard Rochester (AA Dean SNU)
Dr. Jerri Haynes (Ed Assistant Dean)
Ms. Jessica Heronmus (BE Assessment Director)
Dr. Joyce Ellis (HB Assessment Coordinator)
     
Dr. April Park (HB Assessment Coordinator)
Dr. Karmen Porter (HB Assessment Coordinator)
Dr. Kenny Rigler (STM Assessment Coordinator)
Ms. Kathleen Ward (Faculty Senate)**
Ms. Brittney Squire (Student Affairs)***
TBD (Student)

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Learning Commons Council

Incorporated into University Library Committee, May 2018

Learning Environment Committee

Dr. Tim Crowley, Co-Chair
Dr. Shane Schartz, Co-Chair (At-Large)**
Ms. Samantha Lowry (Facilities Planning)
Mr. Jeff Bitikofer (Audio Visual Specialist)
Ms. Rebecca Karlin (Faculty Senate)*
Ms. Charm Arthur (AHSS)*
      Dr. Babu George (BE)**
Ms. Sue Boldra (Ed)**
Dr. Carol Ellis (HBS)***
Mr. Randall Jordan (STM)*
Mr. Andy Tincknell (Library)***
TBD (Student)

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

University Library Committee

Ms. Deb Ludwig, Chair
Dr. LaGretia Copp (AHSS)*
Ms. Hollie Marquess (AHSS)***
Dr. Candace Mehaffey-Kultgen (BE)***
Dr. Mark Bannister (BE)***
Ms. Laney Roths (Ed)**
Ms. Mary Meckenstock (Ed)***
Ms. Breanna Taylor (HBS)***
Dr. Whitney Jeter (HBS)**
Dr. Elmer Finck (STM)*
Dr. Tom Schafer (STM)*
Dr. Brooke Moore (Grad School)*
Dr. Eric Deyo (Faculty Senate)***
Mr. Randy Kitzman (Staff Senate)*
     
Mr. Andy Tincknell (LC Coordinator)
Mr. Brian Gribben (Library Faculty)
Ms. Jennifer Sauer (Library Faculty)
Ms. MaryAlice Wade (Library Faculty)
Ms. Kathleen Cook (Virtual College)
Dr. Linda A (Technology)
Dr. Amanda Fields (Writing Center)
Ms. Ann Noble (MakerSpace)
Dr. Gordon Carlson (New Media Studies)
Mr. Bob Duffy (Student Affairs)
Ms. Carol Solko-Olliff (Intnl Student Svcs)
TBD (Student)
TBD (Student)

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Open Educational Resource Committee

Ms. Deborah Ludwig, Co-Chair
Dr. Andrew Feldstein, Co-Chair
Ms. Claire Nickerson (OER Librarian)
Dr. Linda A (TILT)
Ms. Seung Gutsch (TILT)
Dr. Rob Byer (AHSS)**
Dr. Dosse Toulaboe (BE)**
      Dr. Suzanne Becking (Ed)*
Dr. Gary Andersen (Ed)**
Ms. Dorothy Ochs (HBS)**
Ms. Hliary Gillock (STM)*
Dr. Laura Wilson (Faculty Senate)**
Dr. Dennis King (VC / Student Affairs)
TBD (Student)

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

President's Distinguished Scholar Committee

Dr. Jeff Briggs, Chair
TBA (2018 recipient)
Dr. Jennifer Bonds-Raacke**
Dr. S. Christopher Bennett***
Dr. Dosse Toulaboe*****
Dr. Rich Packauskas*******

Program Review Committee

Dr. Tim Crowley, Chair
Ms. Kristi Mills (Data Analysis)
Dr. Brooke Moore (Grad School)***
Dr. Pauline Scott (AHSS)*
Dr. Greg Weisenborn (BE)*
      Dr. Chris Jochum (Ed)***
Ms. Susan Dumler (HBS)**
Dr. Grady Dixon (STM)*
Dr. Kayvan Aflatooni (Faculty Senate)**
Ms. Robyn Hartman (Librarian)***

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

University Promotion Committee

Mr. Toby Flores (AHSS)**
Dr. Mary Martin (BE)*
Dr. Robert Moody (Ed)**
Dr. Lynn Maska (HBS)**
Dr. Hong Biao Zeng (STM)*

(*first of two-year term, **second of two year term)

Scholarship Environment Committee

Ms. Jennifer Sauer, Chair (Library)**
Dr. Arvin Cruz, Immediate Past Chair (At-Large/STM)**
Ms. Leslie Paige (OSSP)
Dr. Josephine Squires (Faculty Research Assoc)
Dr. Keith Bremer (Graduate School)*
Dr. Judith Ofcarcik (AHSS undergrad pgms)**
Ms. Linda Ganstrom (AHSS grad pgms)**
Dr. Kunal Sevak (BE undergrad pgms)**
Dr. Sam Schreyer (BE grad pgms)**
Dr. Brooke Moore (Ed grad pgms)***
      Dr. Robert Scott (Ed undergrad pgms)***
Dr. Fred Britten (HBS undergrad pgms)***
Dr. Christine Hober (HBS grad pgms)*
Dr. Laura Wilson (STM undergrad pgms)*
Dr. Eric Gillock (STM grad pgms)**
Dr. Hendratta Ali (At-Large)**
TBD (undergrad student, empirical)
TBD (undergrad student, non-empirical)
TBD (grad student, empirical)
TBD (grad student, non-empirical)

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Strategic Planning Committee

Appointed by President
Dr. Tim Crowley, Chair
Dr. Jennifer Bonds-Raacke
Dr. Brett Bruner
Dr. Melissa Hunsicker-Walburn
Mr. Craig Karlin
Dr. Dennis King
Ms. Deb Ludwig
Mr. Robert Manry
Dr. Carl Miller
     
Mr. Mike Nease
Ms. Claire Nickerson
Ms. Leslie Paige
Dr. Robert Scott
Ms. Amy Schaffer
Ms. Michelle Schlyer
Mr. Ken Windholz
Dr. Lanee Young
Dr. Brett Zollinger

Student Success Committee

Dr. Tim Crowley, Co-Chair
Dr. Dennis King, Co-Chair
Dr. Brad Will (Liberal Education)
Mr. Kenton Russell (First Year Seminar)
Ms. Gina Smith (Kelly Center)
Ms. Maggie Denning (Tutoring Services)
Ms. Jennifer Pfeifer (Accessibility Services)
Dr. Amanda Fields (AHSS)***
      Dr. Robert Lloyd (BE)*
Dr. Elodie Jones (Ed)***
Ms. Tanya Smith (HBS)**
Mr. Kris Munsch (STM)*
Ms. Debbie Staab (VC)
Ms. MaryAlice Wade (Library)***
TBD (Student)

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

University Tenure Committee

Ms. Amy Schmierbach (AHSS)**
Dr. Charles Gnizak (BE)**
Dr. Beth Walizer (Ed)*
Dr. Janett Naylor-Tincknell (HBS)**
Dr. Bill Weber (STM)*

(*first of two-year term, **second of two year term)

Undergraduate Research Environment Steering Group

Dr. Brian Maricle, Biology
Dr. Juti Winchester, History
Dr. April Park, Psychology
Dr. Emily Breit, Economics and Finance
Dr. Chris Hober, Nursing
Ms. Deb Ludwig, Forsyth Library
Dr. Greg Kandt, Health and Human Performance
Dr. Chris Jochum, Teacher Education
    Dr. Whitney Jeter, Psychology
Ms. Jeanne Sumrall, Geosciences
TBD, KAMS
Mr. Braden Allmond, Honor Society
Mr. Jacob Lutgen, Honor Society
Ms. Misty Koonse, OSSP
Ms. Leslie Paige, OSSP


Virtual College Advisory Committee

Now maintained by Student Affairs, May 2017

Workplace Environment Committee

Dr. Paul Faber, Chair
Ms. Shannon Lindsey (Human Resources)
Ms. Amy Schaffer (Ombudsperson)
Dr. Elodie Jones (Faculty)*
Dr. Michael Martin (Faculty*
TBD (Admin & Finance)*
      Dr. Kenton Olliff (Student Affairs)*
Ms. Sarah Taggart (Technology)*
Ms. Stephanie Johnson (At-Large)*
TBD (At-Large)*
Mr. Randy Kitzman (USS)*
TBD (SGA)

(*first of three-year term, **second of three-year term, ***third of three-year term)

Ad Hoc Committees

Ad hoc committees are posted through length of service. See main committee page for more information on committees below.

Faculty Values Task Force

TBA, Chair
Dr. Krisztina Bencze
Dr. Amanda Buday
Dr. David Goodlett
      Ms. Denise Orth
Dr. Skip Ward
Dr. Valerie Zelenka
Back to top