74 students chosen as the 2017 New Student and Family Orientation leaders

HAYS, Kan. -- Local students are among the 74 who have been selected to serve as New Student and Family Orientation Leaders for the 2017 spring and fall semesters at Fort Hays State University.

These students help new freshmen and transfer students as well as their parents and families become familiar with campus and resources, create a fun and welcoming atmosphere for new students, assist in the pre-enrollment process, and answer questions.

Orientation leaders will staff Tiger STRIPES orientation and pre-enrollment sessions for freshmen and transfer students during the spring as well as Tiger Impact Fall Orientation Weekend during August.

Students are listed alphabetically by hometown with major and classification.

ABILENE (67410): Jenna Klein, biology, sophomore.

ALTA VISTA (66834): Cortney Miller, nursing, junior.

BELOIT (67420): Emily Brandt, political science, senior.
Garrett McBlair, accounting, sophomore.
Jasmine Turley, biology, sophomore.

COLBY (67701): Carter Morrison, biology, freshman.

COLORADO SPRINGS, Colo. (80916): Gabrielle Runyon-Apodaca, English, senior.

CONCORDIA (66901):
Kirstyn Dvorak, political science, junior.

COUNCIL GROVE (66846): Colin McIver, management information systems, senior.

COZAD, Neb. (69130): Bryce Nemeth, biology, sophomore.

DENVER, Colo. (80219): Erica Meneses-Corona, organizational leadership, senior.
(80239): Dane Murzyn, health and human performance, freshman.

DIGHTON (67839): Tristan Wilson, English, freshman.

DODGE CITY (67801): Katelyn Proberts, marketing, sophomore.
Jessica Rodriguez, business, freshman.

EL DORADO (67042):
Kaylie Towles, organizational leadership, senior.

ELKHART (67950): Yessenia Gonzales, elementary education, junior.

ELLIS (67637): Landon Younger, chemistry, junior.

FORT LEAVENWORTH (66027): Jarin Moss, information networking and telecommunications, sophomore.

GARDEN CITY (67846): Carla Parra-Martinez, communication, junior.
Kaitlin Smith, agriculture, sophomore.
Ray Urbina, biology, sophomore.

GLADE (67639): Erika Norris, elementary education, junior.

GODDARD (67052): Kenton Lindsey, mathematics, junior.

John Colclazier, political science, junior.

HAYS (67601):
Max Befort, music, junior.
Brittany Dinkel, medical diagnostic imaging, freshman.
Kendahl Garrett, organizational leadership, senior.
Matea Gregg, communication, sophomore.
Cody Kreutzer, music and theatre, sophomore.
Becky Meagher, psychology, junior.
Sarah Moyer, organizational leadership, sophomore.
Emily Prine, marketing, sophomore.
Adam Schibi, accounting, senior.
Morgan Weber, communication sciences and disorders, freshman.

HIGHLANDS RANCH, Colo. (80129):
Kelly Strecker, physics, sophomore.

Hanna Selman, art, junior.

KANSAS CITY, Kan. (66112):
Melanie Arellano-Luna, social work, junior.
(66109): Viviana Lizarraga, justice studies, sophomore.
(66102): Ricardo Zamora, management, senior.

LARNED (67550):
Corrine Quick, biology, junior.

LEAVENWORTH (66048): Megan Rust, organizational leadership, junior.

LEWIS (67552):
Daniel Saenz, political science, sophomore.

LIBERAL (67901):
Marina Arenivas, management, sophomore.
Jhoselin Dominguez, graphic design, junior.
Edna Galindo, social work, sophomore.
Jasmine Hernandez, health and human performance, sophomore.
Marisol Regalado, organizational leadership, senior.

LIMON, Colo. (80828):
Veronica Younger, nursing, sophomore.

LYONS (67554):
Kayla Reid, organizational leadership, junior.

MAPLE HILL (66507):
Madeline Muller, biology, sophomore.

MERINO, Colo. (80741):
Kayelani Kirschbaum, biology, junior.

NATOMA (67651):
Callie Dunlap, communication, sophomore.

NORTON (67654):
Raenee Patterson, organizational leadership, freshman.

OLATHE (66062):
Haydee Reyes, organizational leadership, junior.

OOLOGAH, Okla. (74053):
Brinley Evans, biology, junior.

OTIS (67565): Dalton Steinert, accounting, senior.

OTTAWA (66067):
Carlie Snethen, organizational leadership, senior.

OXFORD, Neb. (68967):
Austin Krejdl, agricultural business, sophomore.

Liz Leidig, nursing, freshman.

PLAINVILLE (67663): Joseph Raat, technology studies, sophomore.

QUINTER (67752):
Shayla Wente, early childhood education, junior.

SABETHA (66534): Larisa White, social work, sophomore.

SALIDA, Colo. (81201): Jacob Schoenfeld, physics, junior.

SALINA (67401):
Chelsea Andrews, tourism and hospitality management, senior.
Shaelin Sweet, English, senior.

STAPLETON, Neb. (69163):
Bri Boyer, health and human performance, junior.

SUPERIOR, Neb. (68978):
Lucas Hoskinson, biology, sophomore.

TIPTON (67485): Samantha Hollerich, nursing, freshman.

TOPEKA (66609):
Kaylin Haines, finance, sophomore.
(66604): Riley Huckabay, radiologic technology, freshman.
(66617): Samantha Montgomery, biology, sophomore.
(66615): Keegan Weber, organizational leadership, sophomore.

WICHITA (67230):
Jacki Dougherty, organizational leadership, freshman.

Back to top